پرایمر اپوکسی مخصوص بتن

منتشرشده در مقالات برچسب‌ها رنگ اپوکسی, کفپوش اپوکسی, پرایمر آمین اپوکسی, پرایمر اپوکسی, رنگ اپوکسی میانی نوشته شده توسط Super User

سازه های بتنی مانند هر ماده دیگری در معرض فرسایش و آسیب پذیری قرار دارند. این مواد با وجود استحکام بالا که آنها را برای کاربرد در ساخت سازه های مختلف مناسب کرده است، در برابر عوامل مختلفی مانند نمک ها، سولفات ها، برخی ترکیب های شیمیایی خاص مانند کلرید ها و مواد دارای خاصیت اسیدی آسیب پذیرند. پرایمر اپوکسی مخصوص بتن یک راه مناسب جهت محافظت از سازه های بتنی است که باید در شرایط مناسب و خاص خود مورد استفاده قرار بگیرد.

همان طور که گفته شد، کف ها و سازه های بتنی در برابر عواملی مانند انواع نمک و سولفات، کلریدها و مواد اسیدی و سودها آسیب پذیرند. این گونه عوامل به تدریج موجب تغییر بافت و ساختار بتن شده و آن ها را دچار فرسایش می کنند. به این عوامل می توان اشعه فرابنفش خورشید را نیز اضافه کرد. این اشعه پر قدرت و مخرب در بهترین حالت موجب تغییر رنگ و تخرین لایه سطحی سازه های بتنی می شود.

بنابراین برای افزایش طول عمر و کاهش هزینه ها و زحمات، باید با راهکارها و ابزارهای مناسب از بتن محافظت کرد. پوشش های مخصوصی با همین هدف ایجاد شده اند که انواع مختلفی دارند. این پوشش ها باید با استفاده از ماده چسبناکی به نام پرایمر به سطح بتن متصل شوند تا به خوبی کار خود را انجام داده و مانع از آسیب و فرسایش بتن گردند.

البته یک نکته مهم در این میان این است که باید برای هر بتن با کاربرد خاصی از نوع مخصوص و مناسب پرایمر استفاده کرد. به عنوان مثال اگر بخشی از یک ستون بتنی در داخل خاک باشد، بیشترین احتمال آسیب پذیری مربوط به عواملی مانند نمک ها و سولفات ها خواهد بود. در همین راستا باید برای محافظت از آن از پرایمر مخصوصش استفاده کرد.

پرایمرها با توجه به فاکتورهای گوناگونی انتخاب می شوند. از جمله این فاکتورها می توان به شرایط محیطی مانند جنس خاک و عوامل آسیب زای داخل آن اشاره کرد. هم چنین درجه رطوبت محیط و خاک، شرایط آب و هوایی و دمای معمول منطقه، شرایط فیزیکی و هزینه های کار نیز از دیگر فاکتورهای تاثیرگذار هستند.

یکی از پرکاربردترین انواع پرایمر بتن، پرایمر اپوکسی مخصوص بتن است که به شکل گسترده ای تولید و مصرف می شود. در تولید پرایمر اپوکسی مخصوص بتن از رزین های اپوکسی و به ویژه اپوکسی پلی آمین استفاده می شود. به کار بردن این ترکیب مقاومت و کارایی این محصول را تا حد قابل توجهی بالا می برد. به طور کلی مزیت های برتر پرایمر اپوکسی مخصوص عبارتند از ویسکوزیته ی بسیار پایین، نفوذ بالا، مقاومت عالی در برابر عوامل آسیب زا و فرساینده و چسبندگی عالی.

معرفی پرایمر اپوکسی مخصوص بتن

پرایمر اپوکسی مخصوص بتن به صورت لاک بوده و گرانروی بسیار پایینی دارد. همین موضوع باعث می شود تا پرایمر اپوکسی به خوبی تا اعماق درون بتن نفوذ کرده و افزایش طول عمر و دوام آن را تضمین کند. یک پرایمر خوب و با کیفیت چسندگی زیاد دارد. پرایمر اپوکسی نیز از این قاعده مستثنا نبوده و از قابلیت چسبندگی بسیار بالایی برخوردار است. این پرایمر به خوبی به بتن و لایه های بعدی متصل می گردد و به خوبی آن را تحت پوشش خود در می آورد.

 

رطوبت و مواد شیمیایی مختلف نظیر اسیدها، سودها، سولفات ها و کلریدها قادرند به بافت و ساختار بتن آسیب های تدریجی جدی وارد کنند. پرایمر اپوکسی مخصوص بتن در برابر نفوذ این مواد کاملا مقاوم بوده و به خوبی از بتن در برابر فرسایش و آسیب محافظت می کند.

ویژگی های پرایمر اپوکسی مخصوص بتن

1- قابلیت نفوذ بسیار خوب در میان منافذ و لایه های بتنی و در نتیجه ایجاد پوشش سراسری جهت محافظت از آن

2- گرانروی بسیار پایین و مناسب که موجب حرکت روان و سریع و آسان آن می شود

3- برخورداری از ویژگی چسبندگی بسیار بالا

4- ارتقای کیفیت و بهبود اتصالات در کفپوش بتن و اجزای بتن

5- برخورداری از انعطاف پذیری بالا و در نتیجه، سازگاری زیاد با انواع سیستم های گوناگون

6- مقاومت طولانی مدت و موثر در برابر ساییدگی، عوامل آسیب رسان شیمیایی و فیزیکی

شرایط استفاده از پرایمر اپوکسی مخصوص بتن

همان طور که پیش از این نیز گفته شد، پرایمر اپوکسی مخصوص بتن از انعطاف پذیری بالایی برخوردار است. این به آن معناست که این محصول با شرایط و سیستم های مختلفی سازگاری داشته و گستره کاربرد آن وسیع است. با این حال باید توجه شود که در مواردی که بتن خشک نبوده و دارای مقادیری از روغن یا چربی است نمی توان از این محصول استفاده کرد.

بهترین شرایط استفاده از پرایمر اپوکسی مخصوص بتن، هنگامی است که بتن خشک بوده و فاقد روغن و یا چربی است.

نحوه استفاده از پرایمر اپوکسی مخصوص بتن

برای استعمال پرایمر اپوکسی باید ابتدا برآمدگی ها و ناهمواری هایی که بر روی سطح بتن مورد نظر دیده می شوند با استفاده از دستگاه ساب برطرف بشوند تا به سطحی بدون برآمدی و ناصافی برسیم. هم چنین لازم است در سطح بتن مورد نظر خراش هایی ایجاد شود. هدف از ایجاد این خراش ها رسیدن به چسبندگی حداکثری و در نتیجه تاثیر بیشتر پرایمر اپوکسی مخصوص بتن است.

خراش ها با استفاده از دستگاه های مخصوص بر روی بتن ایجاد می گردند. یک نکته بسیار مهم هنگام استعمال پرایمر اپوکسی مخصوص بتن آن است که در سطح بتن مورد نظر نباید هیچ گونه مواد ناپایدار، سست و یا آلاینده وجود داشته باشد. دلیل این امر بالا بردن چسبندگی و تاثیر محافظتی بیشتر پرایمر اپوکسی است که تنها در صورت فقدان آلودگی و مواد ناپایدار در سطح بتن امکان پذیر است.

بهترین شرایط دمایی برای استعمال این محصول دمای بین 10 تا 50 درجه است. برای استفاده از پرایمر اپوکسی باید اجزای رنگ با نسبت مناسب و طبق دستور العمل های راهنما با یکدیگر ترکیب شده و به خوبی هم زده بشوند. با استفاده از قلم مو و غلتک می توان مرحال نهایی اعمال این محصول را به انجام رساند.

با رعایت نکاتی که در بالا ذکر شد می توان پرایمر اپوکسی مخصوص بتن را به بهترین شکل مورد استفاده قرار داد و از اثرات محافظتی آن اطمینان حاصل کرد. فراموش نشود که این ماده یک ترکیب شیمیایی خاص است و لازم است هنگام استعمال آن از دستکش ها و ماسک استاندارد استفاده بشود.

Loading...